Iwona/ 5 września, 2015/ Imprezy i spotkania

Narodowe Czytanie Lalki już za nami. W Starachowicach czytaliśmy pod skałkami do wieczora. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor MBP Anna Gębska oraz dyrektor SCK Tomasz Kordeusz. Na wstępie odczytano list  prezydenta RP. Powieść Bolesława Prusa przybliżyła pani Dorota Kiełek. Jako pierwszy wystąpił Piotr Kogut , który przeczytał „O firmie Mincla i Wokulskiego”. Następnie Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski odczytał „Pamiętnik starego subiekta”. Kolejne odcinki były podzielone na role. Odcinek 3 pt. „W gabinecie Izabeli Łęckiej” czytali : Monika Kowalczyk-Kogut jako Izabela, Magdalena Mroczek jako Florentyna, dr Janusz Zakrzewski jako Tomasz Łęcki” oraz Jadwiga Zaręba – narrator. W odcinku 4 pt. ” Stanisław Wokulski na salonach u Hrabiny Karolowej” wystąpili : Andrzej Rojek jako Stanisław Wokulski, dr Janusz Zakrzewski jako Tomasz Łęcki, Zygmunt Wiączek jako Bankier, Prezydent Starachowic Marek Materek jako Książę, Elżbieta Nowak jako Prezesowa Zasławska, Grażyna Erbel jako Hrabina, Monika Kowalczyk-Kogut jako Izabela Łęcka, Magdalena Staszewska jako Dama oraz Jolanta Sopińska w roli narratora. Na zakończenie wybrano odcinek 11 pt. „Podróż Izabeli, Wokulskiego i Starskiego pociągiem do Krakowa”.  Czytali :  Monika Kowalczyk- Kogut jako Izabela, Piotr Kogut jako Kazimierz Starski, dr. Janusz Zakrzewski jako Tomasz Łęcki, Andrzej Rojek jako Stanisław Wokulski, Zygmunt Wiączek jako Konduktor i Drużnik. W roli narratora wystąpił Tomasz Kordeusz.

Narodowe Czytanie Lalki w Starachowicach uświetnił występ znakomitego Artura Bińka, który zaprezentował utwory własnej kompozycji.

Podczas spotkania każdy, kto przyniósł własny egzemplarz „Lalki” otrzymał pamiątkowy stempel na karcie książki, dzięki nadesłanej nam okolicznościowej pieczęci z Kancelarii Prezydenta RP.

Spotkanie przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna oraz Starachowickie Centrum Kultury.

Dziękujemy właścicielom Restauracji Grzybek za udostępnienie leżaków oraz Kawiarni Alter Ego za wypożyczenie stołu i krzeseł.

Fotorelacja ze spotkania w galeria zdjęć