„Miasto Archipelag” w DKK „Nad Skałą”

Iwona/ 27 października, 2021/ Aktualności, DKK Nad Skałą, Ogólne

21 października 2021 roku klubowicze tworzący Dyskusyjny Klub Książki przy Filii nr 6 przybyli, aby podzielić się swymi wrażeniami z przeczytanej książki. Wybraną na ten dzień lekturą było „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera, dziennikarza i reportażysty, z którego twórczością mieliśmy okazję spotkać się przy okazji czytania reportażu pt. „Miedzianka. Historia znikania”. Autor tworzy najczęściej utwory poruszające aktualne tematy, nawiązując przy tej okazji do historii. Tym razem zainteresował się miastami, które w 1999 r., w wyniku reformy administracyjnej straciły status miast wojewódzkich. Opisał w niekonwencjonalny sposób 31 ośrodków, które… „tworzą archipelag możliwości, rozczarowań i szans.” Wspólnie z mieszkańcami tych miast, studentami, uczniami i przypadkowymi przechodniami poprzez słuchanie ich opowieści w swej książce sfinalizował projekt dokumentalny, w którym brał udział. Obraz Polski mniejszych miast, wyłaniający się z utworu jest bardzo niejednoznaczny i pełen kontrastów. Lektura uzyskała 8,1 pkt. w 10-punktowej skali ocen. Klubowicze podzielili się także swymi spostrzeżeniami na temat miast tego Archipelagu, które są im znane, nie zabrakło też nawiązań do miasta w którym żyjemy i sąsiednich. Rozmowa potoczyła się przy kawie i herbacie oraz słodkim poczęstunku. Na następnym spotkaniu porozmawiamy o książkach „Londyn NW” oraz „Normalni ludzie”.

Aldona Bałtowska-Jagieła