Iwona/ 22 czerwca, 2016/ SBP, Wystawy

W Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5 można oglądać wystawę „Miasta i miasteczka Ziemi Kieleckiej 100 lat temu”. Wystawa została zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Wystawa współfinansowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego. Ekspozycję opracowano na podstawie materiałów pochodzących z prywatnej kolekcji Krzysztofa Lorka oraz ze zbiorów Biblioteki.
Składa się z plansz przedstawiających zanikającą architekturę miast i miasteczek sprzed wieku. Uzupełnieniem wystawy są cytaty z „Gazety Kieleckiej” i „Ziemi Kieleckiej”.
Krajobraz miast, który znali nasi przodkowie sprzed stu lat już nie istnieje. Ekspozycja pocztówek jest przypomnieniem tamtych czasów i  miejsc. Oprócz widoków można na kartach zobaczyć wydarzenia, jakie miały miejsce sto lat temu. Tłem pocztówek są historyczne mapy topograficzne,  udostępniane bezpłatnie przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Warszawie.

cala