M. Milewska „Latawiec z betonu”, R. Rient „Świadek”

Iwona/ 19 września, 2019/ Aktualności, DKK Nad Skałą

19 września 2019 r. w Filii nr 6 MBP w Starachowicach odbyło się kolejne spotkanie DKK.W 10 osobowym gronie rozmawialiśmy o 2 książkach: Moniki Milewskiej pt. Latawiec z betonu oraz Roberta Rienta pt. Świadek.

Bohaterem pierwszego utworu jest…falowiec,”koszmarek architektoniczny”stojący do tej pory przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku oraz jego twórca,Inżynier,który odbywa podróż w czasie,zabierając przy okazji w tę podróż czytelnika. Utwór pobudza do refleksji ,bowiem twórca falowca po dokonaniu”zakrzywienia czasoprzestrzeni” w 1975 r. przenosi się do przyszłości, wędrując przez poszczególne klatki,zaś czytający przypomina sobie lub poznaje wydarzenia z historii PRL-u. Nie sposób nie zauważyć stylu autorki pełnego poetyckich określeń i opisów oraz humorystycznych sformułowań. Ocena klubowiczów to 6,7 w 10-punktowej skali.

Świadek to przykład nowego typu literatury,jest to autoreportaż. Bardzo wrażliwy autor,wywodzący się z rodziny członków Świadków Jehowy ,szukający swego miejsca w życiu, dokonuje przemiany i rozliczenia z przeszłością. Formą terapii było dla niego niewątpliwie napisanie takiej książki. Ktoś napisał że to:”Odważna proza która rozlicza hermetyczny świat wyznawców Świadków Jehowy z wybiórczego miłosierdzia,braku empatii,zamkniętych struktur…”,to opowieść o walce z ograniczeniami ,z samym sobą i o samego siebie. Książka ma wiele walorów poznawczych ,a klubowicze mieli okazję do podzielenia się przy tej okazji swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami odnośnie zetknięcia się z opisywaną wspólnotą . Ocena wystawiona tej lekturze to 8,6 pkt.

Aldona Bałtowska-Jagieła