Lubicie sagi?

Iwona/ 16 listopada, 2020/ Aktualności, Nowości, Ogólne

Prezentujemy trzytomowy cykl Wojna i Miłość autorstwa Jolanty Marii Kalety.

Inspiracją do napisania tej obszernej sagi z elementami romansu było poznanie przez autorkę dziejów miłości pradziadków jej męża Wasyla Kality i Katarzyny Niepielskiej. Wiele tu bohaterów fikcyjnych, jednak równie dużo postaci historycznych. Przez ponad sto lat z wydarzeniami historycznym splatają się losy polskiej rodziny Jaxa-Raweckich oraz rosyjskiej Kaledinów.

? T.1. „Katarzyna i Igor”

W zawieruchę związaną z wybuchem I wojny światowej wplątane zostają losy Katarzyny i Igora, których połączyła wielka miłość. Jednak związek Polki i Rosjanina w 1914 roku nie ma szans na akceptację żadnej z rodzin. Młoda kobieta wbrew swej woli zostaje wydana za mąż. Jej ukochany z poczuciem odrzucenia i oszukania odchodzi na front. Kochający się, rozdzieleni ludzie nie tracą nadziei, że odnajdą się po latach.

? T.2. „Andrzej i Halina”

Bohaterem tego tomu jest kolejne pokolenie, którego losy splatają się z następnym, globalnym konfliktem – II wojną światową. Andrzej, jeden z synów Katarzyny i Igora, zakochuje się w Polce żydowskiego pochodzenia. Choć młodzi zostaną rozłączeni w wojennej zawierusze, ich miłość przetrwa każdy koszmar.

? T.3. „Wiktor i Hanka”

W ostatnim tomie sagi autorka przenosi czytelnika w czasy coraz bardziej współczesne. Główną postacią wątku miłosnego jest Wiktor, starszy syn Andrzeja i Haliny, a tłem wydarzeń Wrocław. Podążamy z bohaterami przez powojenne czasy komunizmu, marzec 1968 roku oraz lata osiemdziesiąte XX wieku. Interesujący splot polityki, miłości i przypadku.

Cykl Wojna i miłość znajduje się w zbiorach Biblioteki Głównej oraz w Filii nr 6 „Nad Skałą”.

Aldona Bałtowska-Jagieła

Okładki książek