Iwona/ 23 kwietnia, 2017/ Ogólne

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki.
Mimo ogromnego rozwoju techniki nie nastąpił koniec papierowych książek. Przeciwnie, największe światowe księgarnie odnotowują wzrost sprzedaży książek tradycyjnych. Czy to oznacza, że książki wracają do łask ? Biorąc pod uwagę szereg zalet, nie tylko samego czytania ale także wygodnej formy, można uznać, że tak. W dobie szybkiego przekazu informacji za pomocą elektronicznych urządzeń, coraz częściej w książkach odnajdujemy odskocznię od świata zewnętrznego, zostając sam na sam z własną wyobraźnią.
Przy okazji dzisiejszego święta należy wspomnieć o bibliotekach. Trudno wyobrazić sobie bibliotekę bez książek i podstawowych zadań, czyli gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów. I chociaż współczesne biblioteki publiczne znacznie rozszerzyły swoją ofertę, wychodząc naprzeciw potrzebom, zwłaszcza lokalnej społeczności, ich podstawowe zadania pozostały niezmienne.
Zanim książki trafią do czytelnika muszą być odpowiednio przygotowane. Pracują nad tym „bezimienni” bibliotekarze, którzy na co dzień nie mają do czynienia z czytelnikami, ale odgrywają ogromną rolą w procesie zakupu i opracowania książek. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach współpracą z hurtowniami i księgarniami, podziałem środków dla poszczególnych filii oraz dbałością o poprawność zakupu zajmuje się Magdalena Massalska-Osych. Zakupione książki są następnie przekazane do opracowania. Obecnie jest to opracowanie komputerowe, które pozwala tworzyć katalogi elektroniczne. Wszystkie nowe książki, jakie czytelnicy znajdują w każdej z naszych filii opracowuje Dorota Jabłońska. To dzięki jej systematycznej pracy, już w tej chwili można sprawdzić nowe pozycje w katalogu on-line, do czego Państwa zachęcamy.

 

zdjecie