Katarzyna Bik „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem”

Iwona/ 23 stycznia, 2023/ Aktualności, DKK Nad Skałą, Ogólne

19 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie czytelników tworzących DKK przy Filii nr 6. Wybraną lekturą była Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem Katarzyny Bik. Autorka odkryła przed czytelnikami mnóstwo informacji na temat jednego z najsławniejszych obrazów świata, który jest przechowywany w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Nie brak w niej również informacji o genialnym Leonardo da Vinci i jego czasach, technikach malarskich i konserwatorskich oraz o tym, jak słynna Dama trafiła do Polski. Zaciekawienie wzbudziła nieoczywista symbolika obrazu, zarówno postać portretowanej osoby, jej ubiór jak i trzymane przez nią zwierzątko. Dowiedzieliśmy się również, w jakiej asyście podróżuje dzieło po światowych muzeach. Temat ten spowodował dyskusję o sztuce malarskiej w ogóle oraz o tym, jak wielkim prekursorem i wynalazcą był Leonardo. Książka uzyskała 8,8 pkt. w skali 10-punktowej. Słodki poczęstunek i ciepła herbatka umiliły atmosferę podczas dyskusji. Na następne spotkanie,16 lutego, wybrana została książka biograficzna Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata.

Aldona Bałtowska-Jagieła