„Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”

Iwona/ 22 czerwca, 2020/ Ogólne

„Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”
Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”

19 czerwca 2020 roku zmarł Carlos Ruiz Zafón, jeden z najpopularniejszych, współczesnych pisarzy hiszpańskich. Z wykształcenia był dziennikarzem, pracował w reklamie. Zafascynowany Dostojewskim, Tołstojem i Dickensem sam zaczął pisać powieści oraz scenariusze filmowe. Pierwsze książki Zafóna „Książę mgły”, „Pałac Pólnocy”, „Światła września” i „Marina”składały się na cykl Teoria mgły i były przeznaczone dla młodzieży. Za „Księcia mgły” autor otrzymał Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Edebé (również w wymiarze finansowym), która pozwoliła mu spełnić swoje marzenie o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych.
Kolejne powieści tego pisarza: „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” oraz „Labirynt duchów” stworzyły cykl Cmentarz zapomnianych książek. Wydana w 2001 roku książka „Cień wiatru” (w Polsce w 2005), w ciągu siedmiu lat została przetłumaczona na ponad 45 języków i sprzedana w ponad 15 milionach egzemplarzy. Powieść ta spotkała się z entuzjastycznym odbiorem, przyniosła autorowi światowy sukces a krytycy nazwali ją literackim fenomenem. Mimo wszystko pisarz nigdy nie zgodził się, by „Cień wiatru” został sfilmowany, uważał, że jest to zbędne i niepotrzebne. Od tej pory wśród czytelników zapanowała „zafonmania” a każda następna książka Zafóna od razu stawała się bestsellerem.
Autor na swojej oficjalnej stronie informował, że pisze dla ludzi realnych, którzy po prostu lubią czytać i zagłębiać się w dobre historie.
Carlos Ruiz Zafón od dwóch lat zmagał się z nowotworem. Zmarł w Los Angeles, w wieku 55 lat.

„Cień wiatru”, „Książę mgły”, „Marina”, Labirynt duchów”, „Więzień nieba”, Światła września”, „Gra anioła” i „Pałac Północy” można wypożyczyć w naszych filiach.