H. Muller „Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie”, A. Stasiuk „Kucając”

Iwona/ 20 grudnia, 2019/ DKK Nad Skałą

Są książki, o których rozmowa nie nastręcza trudności, są i takie, które na długo zostaną w pamięci oraz takie, do których już nie wrócimy. Właśnie podczas ostatniego spotkaniu DKK w Filii nr 6 MBP tego typu lektury stanowiły przedmiot do rozważań. 19 grudnia po raz ostatnim w tym roku kalendarzowym klubowicze dzielili się swymi refleksjami po przeczytaniu utworu noblistki z 2009 r. Herty Muller pt.”Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie”. Książka niewielka objętościowo, napisana zwięzłym, suchym chłodnym, oryginalnym językiem, który niewątpliwie wyróżnia tę autorka z grona współczesnych literatów. Obraz smutnych realiów Rumunii pod rządami Ceausescu, znany autorce z autopsji oraz skomplikowanych ludzkich losów nakreślonych tym stanowczym i prostym językiem nie przypadł do gustu czytelniczemu gronu. Inna zupełnie w odbiorze okazała się książka pt.”Kucając” polskiego prozaika i eseisty Andrzeja Stasiuka. Klubowicze docenili ten zbiór esejów za piękny ,poetycki język, opisy przyrody oraz zachowań zwierząt, bo Stasiuk naprawdę opisuje to wszystko w mistrzowski sposób i zachęca do przykucnięcia, aby to piękno natury dostrzec. Ale oprócz opisów wiele tu refleksji na temat miejsca człowieka w tym świecie, co rusz kilka słów przywołuje wspomnienia lub skłania do zastanowienia się nad życiem i jego sensem. Dodatkowym atutem książki jest ładna i staranna szata graficzna i oprawa.

Wspaniałym uzupełnieniem spotkania była konsumpcja pierogów z grzybami i śledzi oraz ciasteczek korzennych, prezenty ufundowane przez Instytut Książki, zaś wyjątkową atmosferę przy blasku świec stworzyli jak zwykle klubowicze.

Kolejne spotkanie 23 stycznia 2020 r., a wybrane książki : „Kwiaty w pudełku” oraz „Motyl na wietrze” przeniosą nas do …Japonii.

Aldona Bałtowska – Jagieła