Festiwal Sztuk „Między stronami”

Iwona/ 28 lutego, 2023/ Aktualności, Imprezy i spotkania, Ogólne

Szanowni Państwo,

w dniach 6 marca – 17 kwietnia 2023 r. w Kielcach odbędzie się Festiwal Sztuk „Między stronami”, którego celem jest ukazanie możliwości każdej ze sztuk – możliwości interpretacji świata, inspiracji do rozumienia świata, do rozumienia: kim jest człowiek, jaki jest sens istnienia świata i człowieka, jaki jest sens życia. Program festiwalu dostępny jest pod adresem: http://jankarski.org.pl/festiwal/

W ramach Festiwalu Sztuk „Między stronami” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach odbędą się następujące spotkania:

  • 9 marca o godz. 19:00 – „Wajrak nie tylko wśród zwierząt” – spotkanie z Adamem Wajrakiem, prowadzenie: Bogdan Białek.

Adam Wajrak – działacz na rzecz ochrony przyrody, dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą. Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. Laureat wielu nagród, odznaczony także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • 23 marca o godz. 18:00 – „Wisława Szymborska: między osobą a osobistością” – spotkanie z Michałem Rusinkiem.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz, felietonista i poeta. Sekretarz Wisławy Szymborskiej od otrzymania przez nią Nagrody Nobla aż do śmierci poetki. Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

  • 5 kwietnia o godz. 18:00 – „Nie tylko fizyk w jaskini światów” – dyskusja prof. Krzysztof Meissnera i Jerzego Sosnowskiego. Prowadzenie: Wojciech Bonowicz.

Krzysztof Meissner – fizyk teoretyk i popularyzator nauki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych, teorią grawitacji i kosmologią. Współpracował z twórcą teorii strum Gabriele Veneziano z CERN w Genewie. Współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Bohater wywiadu-rzeki poprowadzonego przez Jerzego Sosnowskiego pt. „Fizyk w jaskini światów”.

Jerzy Sosnowski– pisarz, dziennikarz i publicysta. Autor czterech powieści, a także zbioru esejów oraz wywiadów-rzek. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego i redakcji kwartalnika Więź.

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista Tygodnika Powszechnego. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995), a także Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „poezja” (2007).

Link do informacji o spotkaniu na stronie internetowej biblioteki: https://www.wbp.kielce.pl/strona-glowna/aktualnosci/644-festiwal-sztuki-miedzy-stronami

Plakat informacyjny