Do zbiorów Filii nr 6 „Nad Skałą” dołączyły nowe reportaże.
Na początek prezentujemy trzy książki, które opisują trudne historie kobiet:
? Magda Omilianowicz „Mistrzynie kamuflażu”
„Nie chcę usprawiedliwiać alkoholiczek, jednak trudno nie zauważyć, że głównym motywem sięgania przez nie po alkohol była chęć ucieczki od życiowych koszmarów. Alkohol jednak zamiast koić, okaleczał jeszcze dotkliwiej”. Autorka książki nie boi się poruszać trudnych tematów społecznych. Odważyła się na spotkania i nierzadko bolesne rozmowy z kobietami, które zapadły na tę chorobę. Mają tu głos także osoby z ich otoczenia, często z syndromem DDA. Również na nich alkohol pozostawił piętno. Motywem do podjęcia pracy nad książką był niepokojący fakt, że w Polsce pije się coraz więcej napojów wysokoprocentowych. A zwyczajność i pospolitość tego nałogu w społeczeństwie przeraża.
? Katarzyna Borowska, Anna Matusak-Rześniowiecka „Molestowane”
Książka dotyczy trudnego i bolesnego tematu. Bohaterkami są kobiety, które na skutek tego, czego doświadczyły, zwłaszcza w dzieciństwie, same nie były w stanie żyć normalnie. Często zmagały się z zespołem stresu pourazowego, nie mając oparcia w najbliższym otoczeniu. Większość mogła ułożyć sobie życie dopiero po przejściu terapii. Autorki prezentując zapisane rozmowy z kobietami liczą na to, że książka dotrze nie tylko do osób, które przeżyły podobne historie. Mają nadzieję, że pobudzi do refleksji i działania tych, od których zależy los bezbronnych: rodziców, rodzinę, sąsiadów, nauczycieli, pedagogów, policję…
? Anna Sulińska „Olimpijki”
Reportaż o życiu i drodze do mistrzostwa kilku polskich medalistek olimpijskich, które startowały i trenowały w czasach, kiedy kobiety na zawodach były w zdecydowanej mniejszości. Niektórych z tych bohaterek nie ma już wśród nas. Przedstawione historie świadczą o tym, że rywalizacja, wola walki, determinacja i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. Nadzieją napawa fakt, że startujących kobiet jest coraz więcej, mogą też podobnie jak mężczyźni uczestniczyć we wszystkich konkurencjach.
Aldona Bałtowska-Jagieła