Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami bibliotek?

Iwona/ 7 kwietnia, 2020/ Aktualności, Ogólne

Wykorzystujemy ten czas na porządkowanie księgozbioru. Z bibliotekarską dokładnością, przy pomocy wiertarki i sznurka zszywamy kartki książek. Dzięki temu zabiegowi książki nie rozlatują się po kilku wypożyczeniach. Te bardziej zniszczone przeznaczamy na selekcję i sporządzamy protokół książek zniszczonych. Zamiennie te książki nazywa się zaczytanymi i to brzmi dumnie 🙂 Ich miejsce zajmują nowe książki, które zamawiamy w księgarniach-hurtowniach internetowych. Zanim książka trafi na półkę musi przejść przez proces opracowania, a więc zaksięgowania i opisania w elektronicznym systemie. Wówczas, każdej z nich nadawany jest indywidualny numer inwentarzowy oraz kod kreskowy.

W poszczególnych filiach trwa inwentaryzacja zbiorów czyli tzw. skontrum. Zasady inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych określa rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Jest więc koniecznością. Zwykle podczas prowadzonego skontrum, biblioteka musiała być zamknięta na około dwa tygodnie. Obecne ograniczenia stworzyły okazję do przeprowadzenia tych czynności teraz.

Kiedy mija termin zwrotu książki, nasz elektroniczny system wypożyczeń automatycznie wysyła czytelnikowi przypomnienie. Bibliotekarze każdemu czytelnikowi z osobna przedłużają te terminy. Prosimy o cierpliwość i ignorowanie powiadomień.

Biblioteki dla dzieci dodatkowo przygotowują scenariusze do zajęć literacko-plastycznych i gromadzą niezbędne materiały.

Wysyłamy czytelnikom kody dostępu do świętokrzyskiej e-czytelni na platformie IBUK Libra.

Prowadzimy stronę Biblioteki, gdzie prezentujemy m.in. nowości wydawnicze.

Jesteśmy z Państwem w kontakcie poprzez Facebooka.