Co łączyło Alinę i Czesława Centkiewiczów ze Starachowicami?

Iwona/ 27 lipca, 2023/ Aktualności, Ogólne

Alina Centkiewicz była córką Bolesława Giliczyńskiego i Jadwigi z domu Rogowskiej. Bratem mamy Aliny był zasłużony dla starachowickiego hutnictwa inż. Władysław Rogowski, o którym Czesław Centkiewicz wspomina w liście do Heleny Ropek – ówczesnej kierowniczki Biblioteki.

Nie wiemy czy doszło do spotkania rodzeństwa. Kronika jedynie wymienia Alinę i Czesława Centkiewiczów jako pisarzy, którzy latach 1954-1960 gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.

Żródło: Kronika MBP

#75leciepowstaniaMiejskiejBibliotekiPublicznejwStarachowicach

List Czesława Centkiewicza

22 II 58

Szanowna Pani,

Serdecznie dziękuję za ten miły list i dobre słowa pod naszym adresem, proponuję spotkanie w Starachowicach w dn. 21 marca (piątek) w godzinach popoł. Przyjechałbym z Warszawy pociągiem bezpośrednim porannym. Czy możliwe byłoby zorganizowanie jakiegoś noclegu na noc z 21 na 22/III? Ze względu na szczupłość pomieszczenia nie chciałbym bowiem robić zamieszczania u rodziny – Władysława Rogowskiego, tym bardziej, że korzystając z okazji przywiózłbym tam na parę dni matkę żony – siostrę pana Rogowskiego. Może jest jakiś hotel w Starachowicach lub pokoje gościnne w Zakładach Starachowickich, z których można by skorzystać? Przepraszam, iż sprawiam Pani, ten dodatkowy kłopot, ale niestety byłoby to warunkiem przyjazdu. Serdeczny ton listu Pani sprawia, iż ze specjalną przyjemnością przyjadę na spotkanie z czytelnikami Waszej Biblioteki, do której nie dało mi się niestety dotrzeć w ciągu ostatnich lat. Oczekując wiadomości, czy podany przeze mnie termin odpowiada Pani łączę wraz z żoną najlepsze pozdrowienia dla Pani i tych czytelników, którzy znając nasze książki stawią się na spotkanie.

Czesław Centkiewicz