Jola/ 2 sierpnia, 2016/ DKK Nad Skałą, Galeria zdjęć, Imprezy i spotkania

Ostatnie dni lipca Dyskusyjne Kluby Książki z całej Polski spędziły we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, na Literackim Woodstocku. My też tam byliśmy – Kluby z województwa świętokrzyskiego, z naszą niezastąpioną Małgorzatą Grodzicką z WBP. Nasz starachowicki DKK reprezentowało osiem osób. Moderatorki: Jolanta Sopińska, Magdalena Mroczek i członkowie Klubu: Janina Lorek-Spadło, Jadwiga Zaręba, Barbara Głuchowska, Zofia Wiśniewska, Grażyna Wysocka i Halina Krzos. Koordynatorzy, moderatorzy i członkowie klubów spotkali się aby uczcić dziesięciolecie powstania DKK. Imprezę zorganizował Instytut Książki. Na uroczystej gali były podsumowania i podziękowania dla koordynatorów wojewódzkich. Przede wszystkim należały się one Elżbiecie Kalinowskiej z IK, inicjatorce powstania Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce. Okazało się, że najchętniej czytanymi książkami w ciągu dziesięciu lat były te napisane przez Jacka Dehnela, Jacka Hugo-Badera i Barbarę Kosmowską.

Bogaty program Woodstocku wypełniał nam każdą chwilę. Żal było stracić cokolwiek. Biegaliśmy z jednego spotkania na drugie. Uczestniczyliśmy w interesujących dyskusjach literackich, fascynujących rozmowach z autorami. Okazało się, że Dehnel zdradził Joli, iż pamięta miedzianą ścianę w Czytelni Głównej MBP. Głowa Hugo-Badera została wymasowana przez Zosię, a Grzegorz Kasdepke i Magda wymienili się spostrzeżeniami na temat „nieznośnych” kołder. Świetnie bawiliśmy się na koncercie Pablopavo i Ludzików. Spotkaliśmy się z Ildefonso Falconesem, Rosą Montero, Olgą Tokarczuk i wielu innymi autorami.

Ogromną frajdę sprawiły nam zajęcia wokalne. Przygotowywaliśmy się na nich do odśpiewania Światowego Hymnu Książki UNESCO. W przedsięwzięciu tym wzięło udział około tysiąca osób zebranych na wrocławskim rynku. Tekst Różewicza do muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza na tysiąc głosów zabrzmiał imponująco. Wrocławskie krasnale zastygły w zachwycie. Gościem tego wydarzenia była Danuta Wałęsa.

Literacki Woodstock to nie tylko imprezy kulturalne. To okazja do spotkań, rozmów i integracji ludzi kochających książki i czytanie. Jest nas naprawdę bardzo wielu. Z niecierpliwością czekamy na następny Zlot.

Jolanta Sopińska, Magdalena Mroczek

DKK Starachowice