Iwona/ 7 maja, 2015/ Ogólne

Drodzy Mieszkańcy Starachowic !

8 maja w całej Polsce obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna przypomina o swoim istnieniu. Czytanie znów jest w modzie ! Czytają dorośli, dzieci i młodzież, czytają celebryci. W każdej bibliotece można wypożyczyć książkę za darmo ! Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy pomagają w doborze. Można też wybrać książkę samemu, bowiem umożliwiamy wolny dostęp do półek. Księgozbiór na bieżąco wzbogacamy o nowości wydawnicze, również w postaci audiobooków, zapisanych na płycie kompaktowej. W większości książki są nowe, w kolorowych okładkach, bez okładania w szary papier, jak to miało miejsce dawno temu.  Szczególnie dbamy o dzieci, dla których kupujemy książki bogato ilustrowane, ze starannie dobraną tematyką. Dodatkowo książki są systematycznie myte. Dysponujemy kilkoma placówkami w mieście, aby każdy z mieszkańców miał bibliotekę w pobliżu zamieszkania.  Na dwóch osiedlach, miejsca naszym filiom użyczyły szkoły podstawowe. Osiedle „Południe” posiada bibliotekę publiczną w szkole podstawowej nr 13 a osiedle „Michałów” w szkole podstawowej nr 2.  Można również korzystać z innych filii bo nie obowiązuje rejonizacja. Czytelnia Główna przy ul. Kochanowskiego 5 posiada jeden z najlepszych księgozbiorów w całym województwie. Dzięki przystąpieniu Gminy do programu operacyjnego, zapewniającego mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu, nasze biblioteki posiadają nowe komputery z Internetem światłowodowym, z których czytelnicy mogą korzystać nieodpłatnie. Dysponujemy również drukarkami, także kolorowymi i możliwością skanowania. Biblioteka Główna i Biblioteka „Nad skałą” jest wyposażona w kserokopiarkę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach szczyci się organizowaniem wielu spotkań kulturalnych. Są to : Głośne Czytania Nocą, Wieczory Starachowickie, Salony Literackie, spotkania autorskie (również w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki), promocje książek, koncerty itp. W wielu spotkaniach biorą udział nie tylko starachowiczanie ale także mieszkańcy z całego województwa. Biblioteki dla dzieci zapewniają szereg atrakcji dla najmłodszych. Zachęcają do czytania, bawią, edukują, uczą integracji w grupie rówieśników.

W tym dniu warto pamiętać o samych bibliotekarzach, o niedocenianym zawodzie. A przecież współczesny bibliotekarz to pracownik po studiach, z wyższym wykształceniem, z umiejętnością obsługi komputera i innych urządzeń, ze znajomością programów graficznych, ze zmysłem dekoratorskim i plastycznym, zorientowany w każdej dziedzinie, poświęcający swój czas po godzinach pracy,  na przygotowanie zajęć dla dzieci lub imprezy kulturalnej, a mimo to kochający swoją pracę i z uśmiechem witający każdego czytelnika.

Serdecznie zapraszamy do naszych placówek.

słowa