60 lat radiowej powieści

Iwona/ 29 maja, 2020/ Aktualności, Ogólne

29 maja 1960 roku na antenie Programu I Polskiego Radia wyemitowano premierowy odcinek powieści radiowej „W Jezioranach”. Zgodnie z założeniami powieść radiowa miała wychowywać rolników i szerzyć wiedzę o wsi wśród mieszkańców miast. Miała także promować nowe metody upraw i działalność Państwowych Gospodarstw Rolnych. Już po pierwszych odcinkach serial zyskał olbrzymią popularność wśród radiosłuchaczy a raczej radiosłuchaczek. Kolejne odcinki były także drukowane na lamach „Dziennika Ludowego”. Gazeta prowadziła również rubrykę polemiczną pod nazwą Klub Jezioran, a także rozwijała Kluby Przyjaciół Jezioran w wielu wsiach i miasteczkach Polski. Serial emitowany był bez przerwy od 29 maja 1960 roku przez dwie dekady, do grudnia 1981 roku. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego autorzy i obsada zadecydowali o zaprzestaniu nagrywania nowych odcinków.
Dawna obsada to m.in.: Bogusz Bilewski, Halina Głuszkówna, Zygmunt Kęstowicz, Janusz Kłosiński, Krzysztof Kołbasiuk, Elżbieta Wieczorkowska, Maria Żabczyńska.
„Jeziorany” powróciły na antenę Polskiego Radia w maju 1983 roku i pozostają najczęściej słuchaną audycją literacką Polskiego Radia.
Akcja powieści radiowej toczy się w tytułowych Jezioranach, fikcyjnej wsi w okolicy Puław, w województwie lubelskim. Większość odcinków ma miejsce w teraźniejszości, dzięki czemu scenarzyści mogą wplatać w nią nawiązania do rzeczywistych wydarzeń.
W niedzielę 31 maja o godzinie 13:14 usłyszymy kolejny odcinek „W Jezioranach”.

Polecamy artykuł Polskiego Radia „W Jezioranach – 60 lat radiowej powieści”.
Link do artykułu:
www.polskieradio.pl

zdj.:www.polskieradio.pl