50. rocznica urodzin Jana Sztaudyngera

Iwona/ 11 września, 2020/ Ogólne

„Życie mnie
Mnie!”

Tę fraszkę Jana Sztaudyngera z pewnością zapamiętali gimnazjaliści z zeszłorocznego egzaminu. Sztaudynger bawił się słowami. Często w jednej, krótkiej fraszce używał słów o tym samym brzmieniu lecz o innym znaczeniu:

„Nim pomyślicie o miłosnej uczcie,
Pierwej się uczcie”

„Kiedy stworzył Bóg Adama,
On zapytał się – A dama?”

Ten polski poeta, satyryk i fraszkopisarz, z tytułem doktora filozofii był nauczycielem języka polskiego w gimnazjum w Dębicy a następnie wykładowcą w Seminarium Nauczycielskim w Poznaniu. Zajmował się także teatrem lalek. Prowadził wykłady, badał tradycję i organizację teatrów lalkowych, redagował kwartalnik „Teatr Lalek” a w czasopiśmie „Teatr” prowadził dział Teatru Lalek. Mimo ciężkiej choroby, w swoich krótkich utworach do końca stosował humor i ironię. W jednej z ostatnich fraszek napisał:

„Żyłem z wami, kochałem i cierpiałem z wami, Teraz żyjcie, kochajcie, cierpcie sobie sami”.

12 września przypada 50. rocznica urodzin Jana Izydora Sztaudyngera.

zdj. Teatr Lalek – pixabay