23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Iwona/ 23 kwietnia, 2021/ Aktualności, Ogólne

To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie odbywało się zazwyczaj mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem.

To doroczne święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej.
W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Później płeć piękna zaczęła odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Filia nr 7 przy ul. Radomskiej 21 zachęca do kontynuowania tej pięknej tradycji – obdarowujmy się książkami zarówno tymi zakupionymi, jak i tymi wypożyczonymi z biblioteki (nie zapomnijmy ich jednak zwrócić po przeczytaniu?) , czy to w formie książkowej czy też elektronicznej. Proponujemy literaturę dawno nie wznawianą, ale też nowości współczesnych autorów.

Do przeglądu naszych zbiorów zapraszamy:
poniedziałek, wtorek, środa i piątek od 9:00 do 16:00, czwartek od 9:00 do 15:00.

Książki