Z historii literatury młodzieżowej – Krystyna Siesicka

Iwona/ 6 lipca, 2020/ Aktualności, Ogólne

Z historii literatury młodzieżowej…

Pięć lat temu, 3 lipca zmarła Krystyna Siesicka – znana pisarka książek dla młodzieży, działaczka ZHP i uczestniczka powstania warszawskiego.
Po wojnie była redaktorką miesięcznika „Horyzonty Techniki”. Zadebiutowała jako felietonistka w tygodniku „Kobieta i Życie”. Współpracowała także z pismem dla nastolatek „Filipinka”.
Wydała 30 powieści. Była autorką kilku scenariuszy filmów fabularnych, nakręconych na podstawie jej własnych książek. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Pierwszą książką Krystyny Siesickiej była „Zapałka na zakręcie”. Utwór ten, wydany w 1966 roku szybko stał się bestsellerem i do dziś jest jednym z najbardziej kojarzonych z tą autorką. Jak większość jej książek, opowiada o trudnej, nastoletniej miłości, niełatwych relacjach z rodzicami i innych problemach młodzieży. W tym samym roku ukazało się także „Jezioro osobliwości”. Sześć lat później autorka napisała scenariusz a Jan Batory nakręcił film o tym samym tytule. Inną zekranizowaną książką Siesickiej był „Fotoplastykon”. Na jej podstawie w 1990 roku został nakręcony serial pt. „Dom na głowie”.
Uniwersalne tematy, jakie pisarka poruszała sprawiają, że do dziś jej książki są chętnie czytane przez współczesną młodzież.

W naszych filiach można wypożyczyć: „Beethoven i dżinsy”, „Chwileczkę Walerio”, „Czas Abrahama”, „Dziewczyna mistrza gier”, „Falbanki”, „Fotoplastykon”, „Gorzkie słodkie pocałunki”, „Kapryśna piątkowa sobota”, „Ludzie jak wiatr”, „Moja droga Aleksandro”, „Mój Ocean Niespokojny”, „…nie ma z kim tańczyć…”, „Obok mnie”, Pamiętaj, że tam są schody!”, „Parada fiołków”, „Patussa”, „Pejzaż sentymentalny”, „Piosenka koguta”, „Powiem Julce”, „Przez dziurkę od klucza”, „Sabat czarownic”, „Trzynasty miesiąc poziomkowy”, „Wachlarze”, „Wielki jarmark”, „Wróć, Aleksandrze!”, „W stronę tamtego lasu”, „Zapałka na zakręcie”.