Z historii literatury – John Michael Crichton

Iwona/ 23 października, 2020/ Aktualności, Ogólne

Przez wielu nazywany Juliuszem Verne XXI wieku, autor znanych powieści określanych jako technothrillery, które zdobyły popularność dzięki adaptacjom filmowym.

John Michael Crichton, amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Z wykształcenia lekarz. Od młodych lat wykazywał zainteresowanie literaturą. Rozpoczął studia na tym kierunku, jednak zmienił na antropologię fizyczną, którą ukończył z wyróżnieniem. Dalszą edukację kontynuował na wydziale medycznym. W tym czasie zaczął publikować pierwsze powieści, pod pseudonimami John Lange i Jeffrey Hudson. Mimo ukończenia studiów medycznych, nigdy nie uzyskał prawa do wykonywania zawodu. Postanowił zająć się wyłącznie pisarstwem.
Największą popularność przyniosła mu powieść „Jurassic Park”. Na jej podstawie został zrealizowany film, w reżyserii Stevena Spielberga. Nagrodzony trzema Oskarami stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii.
W 1995 roku książka doczekała się kontynuacji pt. „Zaginiony świat” i kolejnej ekranizacji.
Spośród wielu powieści Crichtona aż czternaście zostało sfilmowanych, m.in. „Człowiek terminal”, „Wielki skok na pociąg” czy „Linia czasu”.
Crichton był również autorem scenariusza „Ostrego dyżuru”. Pomysł zrodził się w czasie, gdy jako student odbywał staż w szpitalu. Serial okazał się sukcesem.

Michael Crichton zmarł 4 listopada 2008 roku. 23 października mija 78. rocznica urodzin pisarza.

Książki Crichtona: „Człowiek terminal”, „Wielki skos na pociąg”, „Wschodzące słońce”, „Korporacja strachu”, „W sieci”, „Andromeda znaczy śmierć”, Kula”, „System”, „Państwo strachu”, „Następny”, „Micro”, „Pod piracką flagą” oraz „Jurassic Park” można wypożyczyć w naszych filiach.

Okładki książek na tle parku