Z historii literatury – Joanna Chmielewska

Iwona/ 7 października, 2020/ Aktualności, Ogólne

Siedem lat temu 7 października zmarła Joanna Chmielewska, popularna pisarka powieści sensacyjnych, kryminalnych, obyczajowych a także autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Irena Barbara Kuhn – tak brzmiało jej prawdziwe nazwisko – od najmłodszych lat lubiła czytać i marzyła o napisaniu własnej powieści. Rodzina pragnęła aby studiowała medycynę, pisarka wybrała inny kierunek. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i uzyskała tytuł inżyniera architekta. Pracowała w wyuczonym zawodzie. Przez jakiś czas pisała w „Kulturze i Sztuce” na temat architektury wnętrz a także publikowała prozę na łamach czasopisma „Kultura i Życie”. Pierwszą książkę wydała w 1964 roku. Była to powieść sensacyjna „Klin”. Następnie zajmowała się już wyłącznie twórczością literacką.

Nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 milionow egzemplarzy a w Rosji, gdzie uważano ją za najpoczytniejszą zagraniczną pisarkę – 8 milionów. Książki Chmielewskiej tłumaczone były 107 razy na języki obce.

Pierwowzorem postaci z kilku jej powieści była Janka, szkolna przyjaciółka autorki. Z kolei jedna z nauczycielek została opisana w „Zwyczajnym życiu”.

Chmielewska napisała kilka książek autobiograficznych. Wydała też zabawne poradniki np. „Jak wytrzymać z mężczyzną” czy „Jak wytrzymać ze sobą nawzajem”. W oparciu o twórczość tej autorki powstało ponad 20 słuchowisk a także ekranizacje filmowe.

W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później za twórczość kryminalną otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Książki Joanny Chmielewskiej są dostępne we wszystkich naszych filiach.