Z historii literatury – Doris Lessing

Iwona/ 22 października, 2020/ Aktualności, Ogólne

„…jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”.

Te słowa usłyszała Doris May Lessing, kiedy 11 października 2007 roku odbierała literacką Nagrodę Nobla. W momencie przyznawania nagrody miała 85 lat i była najstarszą noblistką.
Urodziła się w brytyjskiej rodzinie w Persji, dzisiejszym Iranie. Przeniosła się wraz z rodziną do Rodezji, gdzie ojciec kupił farmę. Ostatecznie zamieszkała w Anglii. Z powodu krytykowania polityki RPA i apartheidu otrzymała długoletni zakaz wjazdu do tego kraju, jak również do Rodezji. Była symbolem marksizmu, feminizmu i antykolonializmu. Przez jakiś czas należała do Komunistycznej Partii Wielkiej Brytanii ale z niej wystąpiła po radzieckiej interwencji na Węgrzech w 1956 roku.
Pisała książki psychologiczne i obyczajowe z życia kobiet a także z gatunku science-fiction.

22 października mija 101. rocznica urodzin autorki.

Książki Doris Lessing „Dwie kobiety”, „Martha Quest”, „Odpowiednie małżeństwo”, „Mrowisko”, „Lato przed zmierzchem”(również audiobook), „Fala po burzy”, „Idealne matki”, „Pamiętnik przetrwania”, „O kotach”, „Znów ta miłość”, „Opowieści afrykańskie”, „Trawa śpiewa” oraz „Piąte dziecko” i kontynuacja tej powieści „Podróż Bena” są dostępne w naszych filiach.

Okładki książek i siedząca kobieta