Koncert fortepianowy – Eryk Parchański

Kontakt:
41-274-76-06
Koncert fortepianowy - Eryk Parchański @ Kochanowskiego 5

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na koncert fortepianowy Eryka Parchańskiego – 13 sierpnia o godz. 17 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5.

W programie utwory : F. Chopina, M. Moszkowskiego, I.J. Paderewskiego, St. Moniuszki, K. Szymanowskiego.

Prowadzenie koncertu – Artur Jaroń

Wstęp wolny

Eryk Parchański ur. 2002r. w Bielsku – Białej. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. St.Moniuszki w Bielsku- Białej .
Obecnie jest uczniem IV kl. II st. Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, w klasie fortepianu pana dyrektora mgr. Artura Jaronia .
W tym czasie Eryk został laureatem I nagrody na :
– XXIII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej -Żagań 2018

-XIV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Antoniego i Karola Szafranków – Rybnik 2018

-XX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym -Konin 2018
Oraz II nagrody na:
– Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” – Kowno -Litwa 2017

-VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym -Augustów 2018

Za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2017-18 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Eryk dwukrotnie brał udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Katowicach ,
w XII Warszawskich Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich im. Macieja Paderewskiego w Warszawie -Wilanowie,
w projekcie Gradus ad Parnassum -Akademia Mistrzowskiej Pianistyki w Krakowie.
Do ostatnich osiągnięć Eryka należy uzyskanie:
Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” 2018 w Wiedniu
II nagrody na XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „ Chopinowskie Interpretacje Młodych”- Konin-Żychlin 2018
II nagrody na XV Konkursie Pianistycznym im Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego Płock 2018
W lutym tego roku uczestniczył w XIV Międzynarodowym Forum Pianistycznym „ Bieszczady bez granic” Sanok 2019, gdzie w ramach koncertów Forum, trzykrotnie ( Ustrzyki Dolne, Jarosław, Przemyśl)wykonał I.J.Paderewskiego Fantazję Polską gis-moll op. 19 z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „Akademia”pod dyr. I.Pylatyuka uzyskując tytuł laureata Złotego Parnasa.

Następnie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie został laureatem III nagrody.

Brał udział w koncercie w Filharmonii Narodowej we Lwowie gdzie wykonał I. J. Paderewskiego Fantazję Polską gis-moll op. 19 z orkiestrą symfoniczną pod batutą Romana Krieslienko.

Eryk dwukrotnie zakwalifikował się do Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz Fundacji im. Agi Skrobackiej „Wiatr w żagle”. Jest również stypendystą Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny i Best Western Grand Hotel w Kielcach.

źródło : https://forum.interpiano.pl/pol/2019