Wybrane nowości Biblioteki Nad Skałą

Iwona/ 8 września, 2020/ Aktualności, Nowości

Wybrane nowości Biblioteki „Nad Skałą” ???

? Izolda Kiec „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt”

Obszerna biograficzna opowieść o życiu wybitnej poetki, legendy drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku, potem zapomnianej, której barwne i bardzo krótkie życie przerwała wojna i śmierć przez rozstrzelanie. To także niezwykle interesujący obraz lat międzywojennych z plejadą literatów tworzących warszawską cyganerię. Autorka biografii sięgnęła także do poezji swej bohaterki, tam właśnie między wierszami szukając śladów jej decyzji, postępowania, myślenia. Tam właśnie doszukała się, że ze zdradą – jej doświadczaniem, zmagała się młoda poetka przez całe swe życie: zdradą ze strony rodziców, mężczyzn, pospolitych chciwców oraz własnej urody, której piętno nie pozwoliło się uchronić przed śmiercią.

? Mikołaj Łoziński „Stramer”

Historia biednej żydowskiej rodziny mieszkającej w latach międzywojennych w Tarnowie. Opowieść o ludzkich dramatach, miłościach, rozstaniach, pustych kieszeniach i marzeniach o fortunie, o powrocie do Nowego Jorku i o wyjeździe nad morze. Choć przeczucie nadchodzącego losu jest w bohaterach, a czytelnik ma nawet pewność co do tego, brak w lekturze smutku, za to dużo szczęścia humoru i sprytu. Książka nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2020 r. oraz Nagrody Literackiej Nike 2020 r.

? Paulina Jóźwik „Strupki”

Wzruszająca, refleksyjna, realistyczna i magiczna zarazem debiutancka powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Bohaterkami są siostry Pola i Irena, opuszczone przez rodziców, wychowywane przez babcię Hannę na wsi. Pierwsza z nich opuszcza swój dom nie mogąc pogodzić się z chorobą jedynej opiekunki, próbując ułożyć sobie życie w mieście, druga pozostaje przy tracącej pamięć babci, godząc się z własną samotnością. Pogrzeb seniorki rodziny to okazja do powrotów, wspomnień i zdzieraniu…strupków, aby odkryć niewygodną prawdę.

? Nina Olszewska „Pudło: opowieści z polskich więzień”

Doskonały reportaż dotyczący współczesnego polskiego więziennictwa. Autorka na podstawie rozmów z byłymi i obecnymi więźniami oraz pracownikami placówek penitencjarnych przedstawia system działania więzienia „od kuchni”. Kreśli historie osadzonych, zwracając uwagę na emocje, których doświadczają, bo…”więzienie to wyrok nie tylko dla oskarżonego ale i jego rodziny”. To miejsce ogromnej samotności, przerażenia i rozpaczy.

Aldona Bałtowska-Jagieła

zdj. pixabay