Iwona/ 9 października, 2017/ DKK Młodzieżowy, DKK Nad Skałą, Imprezy i spotkania

W Czytelni MBP gościliśmy pisarza Jakuba Małeckiego. Organizatorami spotkania były Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach i Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach.
Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Jakub Małecki zaskakuje. Skromny, uroczy, młody bóg literatury, któremu woda sodowa popularności nie uderzyła do głowy. A mogłaby. Jego trzy ostatnie powieści robią furorę w czytelniczym światku. Dygot był nominowany do nagrody Angelus, Ślady były nominowane do tegorocznej Nike. Rdza jest równie dobra i zbiera świetne recenzje.

Autor to niezwykle otwarty człowiek. Można z nim porozmawiać o wszystkim. Na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach przeszedł „literacki magiel”. Dowiedzieliśmy się, dlaczego fascynują go książki J.K.Rowling i Lema. Co myśli o życiu, śmierci i miłości starych ludzi. Dlaczego Koń jest psem, a Pies koniem. Jaki związek z jego weną twórczą mają obrazy Malczewskiego. Jak pracuje i jak odpoczywa.

O swojej twórczości opowiadał dużo i bardzo ciekawie. Niezwykły kontrast stanowi jego ciepła osobowość, poczucie humoru i pogodny charakter z poważną, mroczną i dojrzałą literaturą jaką tworzy. Jego teksty faktycznie wprowadzają w dygot. Nie da się ich odłożyć na półkę i zapomnieć. Zostają w czytelniku.

Jeśli chcesz przeżyć coś niezwykłego czytaj książki Małeckiego!

Jolanta Sopińska

Magdalena Mroczek

Zapraszamy do naszych placówek, gdzie można wypożyczyć książki Jakuba Małeckiego z dedykacją autora.

więcej zdjęć w galeria zdjęć

fragment spotkania : film