Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa

Iwona/ 9 grudnia, 2020/ Aktualności, Nowości, Ogólne

9 XII Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa oraz Zapobiegania tej Zbrodni

W dniu dzisiejszym Filia nr 7 przy ul. Radomskiej 21 zachęca do refleksji nad słowami – „Ludzie ludziom zgotowali ten los“ – okropności wojny i to jak destrukcyjnie wpływa na człowieka, szczególnie, gdy znajduje się on w ekstremalnych warunkach, kiedy musi walczyć o swoje życie.

W naszej bibliotece dostępnych jest wiele książek dotyczących okupacji, natomiast z tytułów  zakupionych w ostatnim czasie proponujemy: „Położna z Auschwitz”, „Mała Norymberga”, „Pasażerka”, „Zofia Posmysz Szrajberka 7566”, „Lekarz z Auschwitz”- (prawdziwa historia Józefa Bellerta), „Dziewczynka z Sobiboru”, „Narzeczona z Getta”.

? „Oskarżam Auschwitz” – to przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców (ponad dwadzieścia rozmów z dziećmi ocalałymi z Holokaustu) na tematy często przemilczane lub rzadko poruszane w wąskim gronie przyjaciół.

?  „Mrok i mgła nad Auschwitz” – wspomnienia więźnia 20017, Stanisława Głowy, który przebywał w obozie w latach 1941-1945 (pracował jako salowy, a później jako pisarz), gdzie aktywnie gromadził dowody zbrodni popełnionych w KL Auschwitz. Wykonywał odpisy ze szpitalnej dokumentacji.

?  „Tatuażysta z Auschwitz”, oparty na faktach, literacki dokument o piekle Auschwitz, niesamowita historia miłosna niezwykłego człowieka i (apoteoza) pochwała człowieczeństwa. Przypomina, że każda z ofiar Zagłady miała swoją historię. To opowieść o skrajnościach ludzkiej natury: umyślnej brutalności oraz impulsywnych i bezinteresownych aktach miłości bliźniego.

?  „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” – autorka przypomina i odsłania mniej znane karty historii, znamy bowiem wspomnienia więźniów Auschwitz, znamy też wersję wydarzeń zaprezentowaną przez esesmanów. Nina Majewska-Brown oddaje głos kobietom, żonom niemieckich żołnierzy, polskim więźniarkom, które mogły opuszczać obóz, by pracować dla Niemców. A także mieszkańcom Oświęcimia, którzy starali się organizować pomoc dla więźniów obozu.

Filia nr 7 zaprasza:
poniedziałek i piątek od 9:00 do 18:00
wtorek i środa od 9:00 do 16:00

czwartek od 9:00 do 15:00

Okładki książek