Co łączy Finna Alnæsa z Witoldem Leszczyńskim i Krzysztofem Ibiszem?

Iwona/ 3 listopada, 2020/ Aktualności, Ogólne

W 1963 roku Finn Alnæs, norweski pisarz i dziennikarz zadebiutował powieścią „Kolos”, której publikacja stała się wydarzeniem na skalę światową. Książkę określono jako fascynujące studium samotności i wyobcowania.

Zbuntowany i porywczy Brage porzuca piękną kobietę Liv i zaciąga się na statek. Pewnej nocy w Amsterdamie wdaje się w bójkę. W wyniku nieszczęśliwego wypadku ginie jeden z jej uczestników. Brage zostaje oskarżony o zabójstwo i postawiony przed holenderskim sądem. Zaczyna się długi proces, podczas którego toczą się spory na temat dobra, zła, winy i kary. Jednak najważniejszą kwestią jest tu odpowiedzialność zbiorowa i bierność ludzi, bardziej szkodliwa od samego przestępstwa. Po czterech latach Brage wychodzi na wolność i korzysta z uciech życia. Ostatecznie postanawia zostać samotnikiem. Podczas śnieżnej burzy wyrusza w góry aby uratować znajomego.

Na podstawie powieści Alnæsa powstał film w polsko-norweskiej koprodukcji, w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, autora „Żywotu Mateusza”, „Konopielki” i „Siekierezady”. W roli przyrodniego brata Brage’a wystąpił Krzysztof Ibisz. Obok niego zagrali m.in Karolina Rosińska, Leon Niemczyk i Marek Kondrat.

Powieści Finna Alnæsa poruszają problem wypierania wartości duchowych przez materialne, przez co i współcześnie nie straciły na aktualności.

3 listopada przypada 29. rocznica śmierci pisarza.

Okładka książki na tle gór